A vizsgált személyek közül 25-en csak az anyanyelvüket beszélték, 25-en tanultak egy második európai nyelvet ötéves koruk elõtt, 33-an pedig 10 és 15 éves koruk között. Ezeknek az alanyoknak angol volt az anyanyelvük. A vizsgálatban részt vett 22 olasz anyanyelvû alany is, akik 2 és 34 éves koruk között tanultak meg angolul.
A felvételekrõl kiderült, hogy a kétnyelvû alanyok agyának bal alsó fali lebenyi kéregállománya fejlettebb, nagyobb méretû, mint azoké, akik nem beszélnek idegen nyelvet. Azoknál, akik kisgyermekkorukban sajátították el a második nyelvet, ez a hatás még kifejezettebb volt.
Az agykérget alkotó szürkeállomány tartalmazza az agysejteket, neuronokat. Több korábbi tanulmány kimutatta a szürkeállomány mérete (vagy denzitása) és az intellektus összefüggését, különösen a nyelv, az emlékezet és a figyelem terén. Az agykéreg plasztikus, azaz serkentõ impulzusok hatására változik szerkezete, mérete, hasonlóan ahhoz, ami az izmokkal történik edzés hatására.
A kutatás eredményei tehát arra utalnak, hogy a nyelvtanulás hatására változik, fejlõdik az agy szerkezete. (Forrás: National Geographic)