Bienvenu sur www.francianyelv.hu   A kijelölt francia nyelvű szöveg felolvasásához kattints a hangszóróra! Bienvenu sur www.francianyelv.hu GSpeech

Vitatott góllal jutottak ki a vébére a franciák, akik továbbra sincsenek csúcsformában. Vb-előzetes, statisztikákkal és érdekességekkel.

A francia válogatott pótselejtezőn jutott ki a világbajnokságra, az Írország elleni találkozón Henry kezezése után Gallas lőtte be a kvalifikációt érő találatot. A Les Bleus azóta játszott Spanyolországgal (0-2), Costa Ricával (2-1) és Tunéziával (1-1).

A francia válogatott szerezte a vébék történetének első gólját: az 1930-ban rendezett Franciaország-Mexikó (4-1) meccsen Lucien Laurent a 19. percben talált be a közép-amerikaiak kapujába. A franciák nevéhez fűződik az első tizenegyesrúgások során szerzett találat is: ezt Alain Giresse szerezte az 1982-es vb NSZK elleni elődöntőjében, amelyet végül a nyugatnémetek nyertek. Az aranygóloknál is a francia válogatotté a dicsőség: Laurent Blanc az 1998-as világbajnokságon Paraguay ellen lőtte tovább a csapatot a negyeddöntőbe, a vébék történetének első aranygólját megszerezve.

A franciák az előző vébén hét mérkőzésen át maradtak veretlenek, mégsem lettek világbajnokok, miután a döntőben kikaptak Olaszországtól. Ez korábban csak Brazíliával fordult elő: a Selecao 1978-ban vereség nélkül lett bronzérmes.

Just Fontaine az 1958-as világbajnokságon 13 gólt lőtt - egy tornán ennél többször még senki sem talált a kapuba.

Zinedine Zidane egyike annak a négy futballistának, akik két világbajnoki döntőn is betaláltak. Zidane az 1998-as és 2006-os fináléban is gólt lőtt. Erre a bravúrra korábban csak Vava (1958, 1962), Pelé (1958, 1970), illetve Breitner (1974, 1982) volt képes.

A francia válogatottnak tizenkét olyan futballistája is van, aki három világbajnokságon is részt vett. De közülük csak Michel Platini és Dominique Rochetau lőtt gólt mindhárom tornán.

A francia válogatott selejtezőit átlagban 64 130 néző látta a helyszínen, ezzel a csapat a harmadik a listán Mexikó és Anglia mögött.

Kulcsfigura: Franck Ribéry

Egy katolikus, aki áttért az iszlámra. A "sebhelyes arcú" Ribéry gyors, energikus középpályás, ritmusváltásaira nehezen reagálnak az ellenfelek. Mindkét lábával jól lő. Nagy kérdés, hogy tavaszi prostibotránya kihatással lesz-e játékára.