Nyelvtanuláshoz nem elsősorban intelligenciára van szükségünk, sokkal inkább némi lazaságra. Egy idegen nyelv megtanulása egyben kitűnő memóriagyakorlat. Az új szavak memorizálásának folyamatában nagyon fontos, hogy mennyire vagyunk képesek asszociálni, és a már meglevő ismereteinkhez társítani az újakat. A szavak állandó ismételgetésének unalmas módszere mellé, íme még néhány tipp, ami megkönnyítheti a tanulást!
Kapcsolt szavak
A technika lényege, hogy az idegen új szót egy kép kapcsolja össze emlékezetünkben a magyar megfelelőjével. A dr. Michael Gruneborg által tökéletesített módszert számos képes nyelvkönyv alkalmazza, és sokat segíthet a diákoknak abban, hogy megtanulják egy nyelv alapszótárát (átlagban 1000 szót). Állítólag ezzel a módszerrel az alapszókincs akár 10 óra alatt is megtanulható.
A "város-nyelv"
Dominic O'Brien módszere azon a tényen alapul, hogy egy nyelv alapszókincse a mindennapi eseményekhez, tárgyakhoz kapcsolódik, amelyek tipikusan megtalálhatók egy faluban vagy kisvárosban. A tanulónak nem kell mást tennie, csak kiválasztania egy olyan várost, amelyik nagyon ismerős a számára, és azon tárgyakat használni fel az ismeretlen szavak memorizálására, amelyek ott találhatóak. Például a könyvet jelentő idegen szó megjegyzésekor elég, ha a kedvenc antikváriumunk polcának egyik könyvének képével kapcsoljuk azt össze.
Az olyan nyelvek esetében, ahol nagyon fontos a főnevek neme, a módszer készítője azt tanácsolja, osszuk fel képzeletben a várost három olyan részre, amelyekben minden egyes tárgy kizárólag vagy nő, vagy hím, vagy semleges nemű. Hogy megjegyezzük egy főnév nemét, csak a megfelelő városrészben található valamilyen tárggyal kell asszociálnunk, vagyis megjegyezni, hogy melyik városrészhez tartozik. A módszert akkor is alkalmazhatjuk, ha egyszerre több idegen nyelvet tanulunk. Ebben az esetben minden nyelvnek egy külön várost választunk.
A 100 leggyakrabban használt szó
Tony Buzan a Használd a memóriád c. könyvében azt állítja, hogy mindössze 100 szó jelenti a mindennapi beszédben általában használt szavak 50%-át. Megtanulva ezt a 100 szavas magot, egy nagy lépést tehetünk a felé, hogy alapszinten kommunikálni tudjunk ezen a nyelven.
Azonos szavak
Nagyon sok európai nyelvben egyes szavak kisebb-nagyobb eltérésekkel megegyeznek, így leggyakrabban a modern technológiával kapcsolatosak. A televízió szó elég univerzális ahhoz, hogy ne kelljen túl sokat bajlódni vele. De a 'similar' szó hasonlót jelent angolul, franciául és románul is. Csak meg kell jegyeznünk, hogy melyek ezek a szavak, és aztán már csak a kiejtésre kell odafigyelni.
Hasonló jelentésű szavak
A lényeg, hogy próbáljunk az elsajátítandó szóhoz hasonló jelentésű és hasonló hangzású szót találni. Például a franciául az ajtó 'porte', ezt könnyebben megjegyezhetjük, ha eszünkbe jut a 'porta' szó és ehhez kapcsoljuk. Egyeseknek a 'portál' szó is beugorhat, szintén megkönnyítve a szó megjegyzését.
Hasonló hangzású szavak
Nagy segítség lehet, ha azonos betűvel kezdődő, vagy hasonló hangzású szavakat találunk ugyanazzal a jelentéssel, akár más, már elsajátított nyelvekből is. Például a 'morsel' szót biztosan könnyen megjegyezzük, lévén, hogy ugyanúgy kezdődik, mint a morzsa. Ha már tudjuk, hogy angolul az utca 'street', akkor valószínűleg könnyebben megjegyezzük a német 'strasse' szót is - vagy fordítva. Ugyancsak segítség lehet, ha a német kenyeret jelentő szó, a 'brot' megjegyzésekor már tudjuk, hogy az angolul 'bread'.
Gyorskártyák
A megtanulandó szavakat írjuk fel egy-egy papírdarabkára, és ragasszuk rá a tárgyakra, amit jelentenek. Így mindig együtt fog eszünkbe jutni a leírt szó és a tárgy képe. Mondjuk ki hangosan a szót, miközben leírjuk, és akkor is, amikor látjuk a tárgyakra ragasztva.
Szócsere
Egy hétig használjuk kizárólag az idegen szót a magyar helyett. Ez talán kicsit kellemetlen lehet a környezetünk számára, de megéri!
Memória-kapcsolás
Könnyebben emlékezünk valamire, amit átéltünk. Egy egyszerű memória-trükkel könnyen összekapcsolhatunk szavakat és helyzeteket. Elég valami nyomasztó dologra gondolnunk és azt összekapcsolni a megjegyzendő idegen szóval. Próbájuk ki a következőt: tegyük fel, hogy azt szeretnénk megjegyezni, hogy angolul a darab 'piece'. Egy nagy tortára kell gondolnunk, csokimázzal és sok finomsággal, aztán arra, hogy a tortadarabokat levágják és megeszik. Aztán gondoljunk egy éhes gyerekre, aki egy darab tortáért könyörög, és mindeközben koncentráljunk a 'piece' szóra.
Vadászat
Induljunk el a házunk környékén addig keresve, amíg meg nem találjuk a tárgyakat, amiknek a nevét megjegyezni szeretnénk - ha méretük megengedi, gyűjtsük is össze ezeket. Megtalálásukkor tanácsos hangosan is kimondani a megtanulandó szót, főleg miközben felemeljük, és a gyűjteménybe helyezzük a tárgyat. (Közben mosolyogjunk barátságosan a járókelőkre.)
(Gyöngyi Annamária összeállítása)