VI. Mohamed király iránymutatásai alapján kidolgozott intézkedések "a héber törzset hivatalosan is a marokkói kultúra részévé avatják".
Az ókor óta jelen lévő közösség, amely a 15. században a zsidók Spanyolországból való kiűzésével megerősödött, az 1940-es évek végére elérte a 250 000 létszámot.
A marokkói zsidó közösség, amelyet ma 3000 fősre becsülnek, továbbra is a legnagyobb Észak-Afrikában, annak ellenére, hogy a héber állam 1948-as megalakulása után tömegesen távoztak a zsidók Izraelbe.
VI. Mohamed király július 13-án, a kivételesen általa vezetett miniszteri tanácskozáson Rabatban támogatta a marokkói zsidó közösség újraszervezését, amelyet a nemzeti kultúra "alkotóelemének" nevezett.
A királyi nyilatkozat szerint az új rendelkezések a zsidó közösség képviselőivel és személyiségeivel folytatott konzultációkat követően születtek.
Létrehozzák a Marokkói Zsidó Közösség Nemzeti Tanácsát, amelynek feladata "a közösség ügyeinek intézése, valamint a zsidóság örökségének, kulturális és vallási befolyásának és hiteles marokkói értékeinek megőrzése".
Emellett rendelkeztek a külföldön élő marokkói zsidók bizottságának létrehozásáról, amely "a külföldön letelepedett marokkói zsidók és származási országuk kapcsolatának megszilárdításán, kulturális és vallási befolyásuk erősítésén, valamint a Királyság legfőbb érdekeinek védelmén dolgozik".
A mintegy 700 000 marokkói származású izraeli (az ún. szefárd zsidók - a szerk.) gyakran nagyon erős kapcsolatokat ápol származási országával.
Végül létrehozták a Marokkói Judaizmus Alapítványt, amelynek "feladata a zsidó-marokkói szellemi örökség népszerűsítése és felügyelete, hagyományainak megőrzése és sajátosságainak megőrzése".
A marokkói zsidóság új szervezete egy olyan időszakban jön létre, amikor a Cserifiai Királyság és a héber állam közötti közeledés gyorsuló ütemben folytatódik.
Elkötelezett szövetségesi diplomácia
A marokkói diplomácia izraeli szövetségesének érdekében tett erőfeszítéseit jelzi az i24news következő híre is:
Az izraeli hatóságok kapcsolatban állnak amerikai, marokkói és palesztin tisztviselőkkel, hogy biztosítsák a Ciszjordániát és Jordániát összekötő Allenby átkelőt, más néven al-Husszein állandó megnyitását.

Ez a Jordán-völgyben lévő, nagy forgalmú átkelőhely Ammantól mintegy 50 km-re nyugatra található.
Az intézkedést Merav Michaeli izraeli közlekedési miniszter támogatta azzal a céllal, hogy erősítse a térségbeli kapcsolatokat és az együttműködést, miközben Izraelt az utazók, a munkavállalók és az áruszállítás csomópontjává teszi.
A minisztérium úgy véli, hogy ez az intézkedés különböző aspektusai révén erősíteni fogja az izraeli gazdaságot.
„Köszönöm Joe Biden amerikai elnöknek, VI. Mohamed királynak és a Marokkói Királyságnak elkötelezettségüket és folyamatos erőfeszítéseiket a közel-keleti béke és jólét előmozdítása érdekében"
- mondta Merav Michaeli izraeli miniszter pénteki nyilatkozatában.
بعد جهودٍ بذلتها بوساطة المغرب، تم الاتفاق على بدء التحضيرات لفتح معبر اللنبي على مدار ٢٤ ساعة يومياً عند الانتهاء من كافة الترتيبات اللازمة.
— Merav Michaeli מרב מיכאלי (@MeravMichaeli) July 15, 2022
بودي ان اشكر الرئيس بايدن وجلالة الملك محمد السادس والمغرب على التزامهم لدفع مسيرة السلام والنمو الاقتصادي في المنطقة pic.twitter.com/MY7794IzP1
(Forrás: i24News / Agence Marocaine de Presse)