Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter május 11-én Marrákesben nagyra értékelte Marokkó erőfeszítéseit az afrikai és a térségbeli stabilitás biztosítása érdekében.
A magyar diplomácia vezetője Nasser Bourita külügyminiszterrel, az afrikai együttműködésért és a külföldön élő marokkóiakért felelős miniszterrel folytatott megbeszélése során elmondta, hogy Marokkó és Magyarország számos kérdésben, így a terrorizmus elleni küzdelemben is azonos állásponton van, és üdvözölte a királyság erőfeszítéseit a terrorizmus elleni küzdelemben, amelyek hozzájárultak az afrikai és az európai uniós országok stabilitásának előmozdításához.
Marokkó szuverén politikája élvezi Magyarország megbecsülését, amely minden kezdeményezésében támogatja Marokkót - mondta Szijjártó, megjegyezve, hogy Magyarország mindig is védte Marokkó érdekeit az EU-ban.
Pár nappal korábban Budapesten
Szijjártó Péter hétfőn jelentette be, hogy Magyarország támogatja a Marokkó által a nyugat-szaharai Polisario Fronttal folytatott szaharai vita megoldására előterjesztett autonómiajavaslatot, marokkói kollégájával, Nasszer Bouritával folytatott budapesti találkozója során - írja a MAP marokkói hírügynökség.
Szijjártó kifejezte "támogatását az ENSZ kizárólagos vezetése alatt kifejtett erőfeszítésekhez, amelyek célja, hogy politikai, reális, pragmatikus és fenntartható megoldást találjanak a Szahara kérdésére".
Megismételte továbbá, hogy országa támogatja "az ENSZ főtitkárának 2007. április 11-én benyújtott marokkói autonómiaterv-javaslatát, valamint a Királyság által a déli régiók fejlesztése érdekében tett erőfeszítéseket".
A magyar külügyminisztérium megerősítette, hogy Marokkó, az Európai Unió stratégiai partnere "meghatározó és példamutató szerepet játszik az illegális bevándorlás és a terrorizmus elleni küzdelemben".
Bourita hétfőn kezdte meg hivatalos marokkói látogatását, amely kedden folytatódott.
Rabat kiterjesztett autonómiát javasol a szaharai régióra a szuverenitása alatt, velük szemben a nyugat-szahari "Polisario Front" népszavazást szorgalmaz az önrendelkezésről, amelyet a régióból menekülteket befogadó Algéria - Marokkó ellenlábasa - támogat.
Hollandia is csatlakakozott
2022. május 11-én a marokkói autonómiatervet a holland külügyminiszter Wopke Hoekstra is "komoly és hiteles hozzájárulásnak tekintette az ENSZ által vezetett politikai folyamathoz", amelynek célja a Szahara-kérdés megoldása. Ezzel Hollandia egyértelműen csatlakozott a marokkói autonómiatervet támogató nemzetközi lendülethez.
Hága új álláspontja azt követően született meg, hogy az Egyesült Államok, Németország, Franciaország, Spanyolország és a Fülöp-szigetek is támogatásáról biztosította a Marokkó által 2007-ben előterjesztett autonómia-kezdeményezést, mint a vita lezárásának egyetlen alapját.
A marokkói és a holland külügyminiszter találkozójára szintén Marrákesben került sor, az ISIS legyőzésére irányuló globális koalíció miniszteri találkozó alkalmával.
Forrás: Marokkói Királyság Külügyminisztériuma / FB/Szijjártó Péter